sohbet


Hayat o kadar acımasız


Hayat o kadar acımasız ki; bazen doğru olanı yapmak için en çok istediklerimizden vazgeçmemiz gerekir. Hayallerimizden bile. Eğer dönüp gittiğinde arkandan gelmiyorsa, o zaman dönüp giderek doğru şeyi yapmışsın demektir. Gözümü bağlayıp sırtımdan itip atsalar; yine senin yanına düşerim, yer çekimi değil, yar çekimi. Bazen acıyla tanışmanın adıdır aşk, uçmaya kanat aramak değil, uçuruma kanatsız atlamaktır. Seni özlemenin ne demek olduğunu sor bana. Yetmiş iki dilde anlatabilirim. Kitabını yazabilirim sayfalarca. Yalnızlığın rezilliğini, kokuşmuşluğunu ve çıplaklığını da. Ama hiç kimse kavuşmanın güzelliğini sormasın bana, anlatamam. Ben sana hiç kavuşmadım ki… Özledin, ağladın, güldün, şarkılar söyledin, şiirler yazdın. Peki o ne yaptı deme. Herkes kendinden sorumludur aşkta. İki insanın iyi geçinmesi hiç kusursuz olmalarıyla değil, birbirlerinin kusurlarını hoş görmeleriyle sağlanır. Ne ölmek nefessiz kalmaktır ne de yaşamak nefes almaktır. Yaşamak; sevilmeyi hak eden birine yaşamını harcamaktır. “Üzgünüm” diye başlayan bir cümle duyarsanız şayet, hazır olun! Cümlenin sonunda üzgün olan tek kişi siz olacaksınız. Seni sevmiyorum diyerek gitmişti. Halbuki ben ondan beni sevmesini istememiştim ki! Sadece onu nasıl bir aşk’ la sevdiğimi görmesiydi tek istediğim… İnsanların ne kadar kötü olduklarını görmek beni hiç şaşırtmıyor fakat bu yüzden hiç utanmadıklarını görünce çok şaşırıyorum. Seni kaybettiğim için değil, kaydettiğim için acı çekiyorum. Aşkın mantığı olmaz. Sakın ha! Dostum içme aşk zehrini su diye aşk pınarından, ya Ferhat gibi atlarsın kayalardan ya da mecnun olur dolaşırsın çöllerde kahrından. Baharın gelmesiyle taşlar yeşermez toprak ol ki sende renk renk güller açsın. Sevmek ölmektir bence, ben de sevmiştim ölmeden önce… Aslında suçum yok hakim bey bende yakmak istemezdim bu şehri ama ne yapayım üşümesin sevdiğimin elleri… Gece gündüzden, doğru yanlıştan kaçar. Güneş yalnızdır ama etrafına ışık saçar. Yalnızım diye üzülme! Kargalar sürüyle, kartallar yalnız uçar. Sert rüzgarlar karanlık geceleri severmiş, aynen benim seni sevdiğim gibi.

Arkadaşlık kuvvetli bir bağdır. Paraya ihtiyaç olunca başvurulmazsa ömür boyu sürer.
Acıların bölüşülmesi değil, sevinçlerin bölüşülmesidir dostluğu yaratan.
Geride bıraktıkIarın mı var? Boş ver! Sana iyi geIen insanIarın geride ne işi var?
Üç çeşit arkadaş vardır. Birincisi ekmek gibidir; her gün onu ararsın. İkincisi iIaç gibidir; Iazım oIduğunda ararsın. Üçüncüsü mikrop gibidir; o seni arayıp buIur.
Beraberken her şeyi unuttuğumuz insanIar var ya, işte onIarı unutmak çok zor.
Git rüzgar, dostuma onu nasıI sevdiğimi anIat. MutIuysa usuIca geI yanıma. Mutsuzsa, dostun her zaman yanında diye fısıIda kuIağına. Unutmasın, yüreğim daima onunIa.
İki yapboz parçasının birbirini tamamIaması gibidir iki insanın sarıIması.
Dost konusunda çok şansIıyım. İyi günIerimde hep yanımda oIurIar!
Arkadaşlık aşktan daha zordur. Çünkü daha uzun sürer.
İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.
Hiçbir arkadaş arkadaşlığını ispat edene kadar gerçek arkadaş değildir.
Arkadaşını yalnızken ikaz et, başkalarının yanında öv.
Elinde hava, ışık ve dost sevgisi kaldıysa üzüntü çekme.
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz eleştirin, basit bir kimseyi dost edinmek isterseniz övün.
Kardeş, dost olmayabilir ama dost, her zaman kardeştir.
Dostluk, toprak bir maşrapa gibidir, önemsiz bir nedenden birdenbire kırılır ve bir daha kullanılmaz.
Dostlarımla beraber olduğum zaman yalnız değilim. O dakikadan sonra da iki kişi değiliz.
Tanrım, beni dostlarıma karşı koru, kendimi düşmanlarıma karşı korurum.
Dostların sıkıntıda iken onları mutlu oldukları zamankinden daha çok ara.
Ana ve babanızı kader, arkadaşımızı kendimiz seçeriz.
Arkadaşlığını ispat edene kadar hiç kimse gerçek arkadaş değildir.
Gönüller birdir dünyalar ayrı olsa da. Arkadaşlıklar, sevgiler, aşklar yalan olsa da umrumda değil dünya yansa da biz dostu unutmayız dost uzakta olsa da.
Kategori
: Dostluk Sözleri
Yazar
: admin
Etiketler
: ,


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?