sohbet


Sohbetle dertleşmek


Sohbetle dertleşmek Sohbetle paylaşmak İnsanların yoğun hayat stresi içinde ihtiyaç duyduğu en doğal davranış şekli bence Üzüntülerini, kederlerini, korkularını, hatta sırlarını hiç tereddüt etmeden bir solukta anlatabilmek Dertleşmek.. Yaşamın en güzel durumudur. Bazen öye daralırız ki, sohbet edecek, dertleşecek birilerini ararız.. Dostlarımızla öyle sohbete dalarız ki, bazen zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmayız, dertleşiriz.. o zaman bile kısa gelir, hayatta daha konuşacak çok şeylerin olduğunu görürüz.. Derler ya Bir kahvenin kırk yıllık hatrı vardır diye.. Kahvelerimizi yudumlarken o sımsıcak dostlarımızdan çıkan her kelime bizde bir mutluluk, sevinç hissi uyandırır, o günün streesi bile yok olur.. Bir gülümseme bile bize yeter.. Yalnızlığımızı unutturur bize Çok basit ve önemsiz görülen bu sohbetlerin  ilişkimize hatta işimize veya kariyerimize etkisi çok büyük olabilir. Çünkü ne kadar çok insanla etkileşim içinde olursak o kadar çok kişiyi  anlayabiliriz diye düşünüyorum. Sohbetler sırsında iletişimimizin açık net ve anlaşılır olması karşı tarafın bizi daha iyi anlayabileceği hissi ile beraber temel bir kuraldır Bazen başkalarına söyleyemediğimiz dertlerimizi dostlarımıza açarız, ve onu dinleriz.. Dertleşmek hayatın güzel ve anlamlı bir parçasıdır Her zaman dertleşeceğimiz dostlarımızın olması dileklerim ile.

Araştırmalara göre insanlar üzerinde yarattığımız ilk izlenim ilk 30 saniye içerisinde olmaktadır. Sohbette insanları kısa sürede yargılamak ne kadar doğru değilse de  ilk izlenim bizim elimizde olmadan beynimizin otomatik oluşturduğu bir düşüncedir. İlk görüşte aşk a inanıyorsak bunu da kabul etmeliyiz diye düşünüyorum. Ama gerçekte şudur ki  mantığımızda insanları hemen değerlendirmeye alıp ‘’işe yarar’’, ‘’işe yaramaz’’, ‘’ehh işte’’, ‘’ hoşlandım’’ gibi sınırlamalarla etiketliyoruz sohbetlerimizde.

Kızgınlık içerisindeki insanlar genellikle kendilerini rahatsız eden duyguyu açık ve yalın olarak ifade etmeden, karşısındakini suçlamaya yönelirler. Genellikle hep ön yargılı oluşlarından dolayı karşısındaki insanın onu anlayamamasına ve doğru sohbet akışına sahip olmazlar. Bu savunucu tavrı ile karşısındakinin onu dinlememesi gibi bir durumla karşılaşır.

Sohbetimizin tatlı ve yolunda gitmesi için karşımızdaki ile iletişimimize ‘’sen dili’’ yerine ‘’ben dili’’ kullanmakla başlayabiliriz. Bunu biraz açıklayalım: ‘’sen dili’’ karşımızdaki insanı ölçme, kalıplara sığdırma ve yargılamayı ifade ederken; ‘’ben dili’’ konuşan kişinin iç dünyasındaki duyguları ifade eder. Karşı tarafın değişmesi ya da nasıl değişmesi gerektiğini değil samimiyetle  kendini kabul ettiği şekilde anlatmasını ve dinlenilmesini sağlar.

Tatlı sohbete geçişte diğer bir önemli konu ise empati yapmaktır. Empati:  kişinin kendisini karşısındakinin yerin koymaktır. Ve bu durumun sonucu olarak karşımızdaki insanın duygu ve düşüncelerini tam olarak hissedebiliriz ve anlayabiliriz. Empati kurmak için ilk önce karşımızdakini çok iyi dinlemeliyiz  ve karşımızdaki kişinin olayları nasıl gördüğünü onun için endişelendiğimizi ve önemsediğimizi ona hissettirirsek  artık iletişimimin kurulmaması sohbetin tatlıya gitmemesi için hiç bir engel kalmamıştır. Ne dersiniz belki de sonucunda kocaman bir aşk  karşılar onları.

sohbet imkanı; insanların birbirleri ile iyi iletişimler ve iyi diyaloglar kurmalarına yardımcı olmaktadır. Günümüzde insanlara sunulan sohbet imkanı sürekli olarak yapılan yeniliklerle desteklenmektedir. Bunlardan biri olan her ile özel sohbet odaları da insanlara büyük fırsatlar sunmaktadır. Böylece artık insanlar isteği ilin sohbet odasına girip, oradaki insanlarla muhabbet etme şansına sahip olmaktadır. muhabbet tadında konuşmalar gerçekleşmektedir. Yani son derece samimi ve içten sohbetlerle insanlar bir hayli eğlenmektedir.

 
Kategori
: Sohbet odaları
Yazar
: admin
Etiketler
: , ,


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?